Lean meetodid ja terminid

5S – töökoha kordaseadmise meetod

5S meetod on Lean-i vaieldamatult üks tuntumaid tehnikaid ja ka üks esimesi, mis tavaliselt selle juhtimissüsteemi juurutamisel rakendatakse. Hullemal juhul arvatakse, et “see ongi Lean”.

Tegemist on siiski vaid töökoha kordaseadmise metoodikaga, mille elluviimise protsessis kasutatakse 5 etappi. Ja kuna need etapid on originaalis jaapanikeelsed ja algavad veel kõik S-tähega, siis pole tehnikale nime väljamõtlemisel fantaasiale ruumi antud.

Nagu öeldud, on 5S-il 5 etappi töökoha süsteemseks kordaseadmiseks:

1. Seiri (eestikeelne vaste on “sorteerimine”) – selekteeritakse töökohal välja need vahendid, mida on otseselt vaja ning viiakse minema need, mida tegelikkuses ei kasutata.

2. Seisou (“sära”) – Puhastatakse kogu tööala ja seadmed selliselt, et oleks võimalik näha, kui miskit on korrast ära (eriti seadmete ja lekete tuvastamiseks tööstuspindadel). Samuti püütakse sel etapil tuvastada algallikat, mis mustust tekitab.

3. Seiton (“sea korda”) – Alles jäänud vahendid/asjad paigutatakse kindlale kohale kasutustihedust ning ergonoomikat silmas pidades.

4. Seiketsu (“standardiseeri”) – Sisuliselt muudetakse eelmine etapp standardiks/reegliks. See omakorda kehtestab nö parima praktika töökoha kõige efektiivsema ülesehituse osas kuni selle analüüsil tugineva muutmiseni.

5. Shitsuke (“säilita”) – Tavaliselt 5S-i kõige ignoreeritum etapp, mille tagajärjel kõik saavutatu mõne aja pärast koost laguneb. Säilitamine eeldab järjepidevat enesedistsipliini ning perioodilist kontrolli, et ülal hoida eelmist nelja etappi. Üldjuhul saavutatav regulaarsete auditite ning positiivse suhtumise premeerimisega (näit. parima 5S-töökoha auhind).

5S-i tulemusena muutub töökoht oluliselt: seal on lihtsam majandada, mistõttu tulemuslikkus kasvab, paraneb töö kvaliteet ning suureneb tööturvalisus.


Tagasi terminite nimekirja

Uut blogis

Halva kvaliteedi kulu - suuresti nähtamatu, kuid oluline näitaja
Halva kvaliteedi kulu - suuresti nähtamatu, kuid oluline näitaja

2009. aastal kutsus autotootja Toyota pidurisüsteemi kvaliteediprobleemide tõttu tagasi 9 miljonit sõidukit. Halva kvaliteedi kulu oli sedavõrd suur, et ettevõte kaotas rahaliselt rohkem kui 5,5 miljardit dollarit.[…]

Mis on FTE (full time  equivalent) ja kuidas käib selle arvutamine
Mis on FTE (full time equivalent) ja kuidas käib selle arvutamine

FTE (full time equivalent – eesti keeles täistööaja ekvivalent) tähendus on sageli jäänud paljudele mõistatuseks ning arvatakse, et tegu on lühendiga, mis kajastab ettevõttes või organisatsioonis töötavate inimeste arvu. Päris nii see siiski ei ole.[…]

Probleemi mõistmiseks peab numbrite sisse piiluma
Probleemi mõistmiseks peab numbrite sisse piiluma

Kuulus majandusteadlane Ronald Coase ütles, et kui andmeid piisavalt kaua piinata, siis need lõpuks tunnistavad üles. Tõsi, oht on olemas, kuid mõningane analüütiline surve avaldamine võib nende taga peituva sisu mõistmiseks olla siiski vajalik.[…]