5S süsteem sobib igasse töökeskkonda
5S süsteem on üks tihedamini kasutatavaid tööriistu Lean-i metoodikate varamust. Seda paraku õigustatult, sest 5S on üks peamisi vahendeid saavutamaks protsesside stabiilsust, et oleks soodne pinnas edasiseks arenguks.
5S-i esmane eesmärk on luua funktsionaalne ja efektiivne töökeskkond, kuigi vahest võib jääda kõrvaltvaatajale mulje, et tegu on koristus- või sildistamistööriistaga.
Paljud organisatsioonid alustavad Lean-i juurutamist 5S-ga just seetõttu, et see toob esile kõige ehedamal kujul väärtust mittelisavaid näiteid (eelkõige igasugu otsimiste ja liigsete kõndimiste näol) ning annab koheselt käegakatsutavaid tulemusi (erinevate uuringute järgi 5-15% produktiivsuse kasvu).
Kuigi paljud ilmselt arvavad, et 5S süsteem on Toyota ja Taiichi Ohno nimega seotud, siis tegelikult sai viimane idee hoopiski 1956. aastal Fordi tehast külastades ning sealse CANDO (Cleaning up, Arranging, Neatness, Discipline, Ongoing improvement) süsteemiga tutvudes. CANDO põhimõte ise aga võeti Fordi tehases kasutusse 1920. aastal.
5S süsteem on töökeskkonna tõhusamaks organiseerimise meetod, mille eesmärgiks on raiskamise kõrvaldamine läbi 5 etapi.
1. Sorteeri – selekteeritakse töökohal välja need vahendid, mida on otseselt vaja ning viiakse minema need, mida tegelikkuses ei kasutata.
2. Sära – Puhastatakse kogu tööala ja seadmed selliselt, et oleks võimalik näha, kui miskit on korrast ära (eriti seadmete ja lekete tuvastamiseks tööstuspindadel). Samuti püütakse sel etapil tuvastada algallikat, mis mustust tekitab.
3. Sea korda – Alles jäänud vahendid/asjad paigutatakse kindlale kohale kasutustihedust ning ergonoomikat silmas pidades.
4. Standardiseeri – Sisuliselt muudetakse eelmine etapp standardiks/reegliks. See omakorda kehtestab nö parima praktika töökoha kõige efektiivsema ülesehituse osas kuni selle analüüsil tugineva muutmiseni.
5. Säilita – Tavaliselt 5S-i kõige ignoreeritum etapp, mille tagajärjel kõik saavutatu mõne aja pärast koost laguneb. Säilitamine eeldab järjepidevat enesedistsipliini ning perioodilist kontrolli, et ülal hoida eelmist nelja etappi. Üldjuhul saavutatav regulaarsete auditite ning positiivse suhtumise premeerimisega (näit. parima 5S-töökoha auhind).
Iga etapp koosneb veel omakorda üsna spetsiifilistest tehnikatest, mis sõltuvad paljuski töö iseloomust ja ka keskkonnast.
5S ei ole vaid pelgalt tootmise- või logistikavaldkonnaspetsiifiline metoodika. Seda on võimalik edukalt rakendada igas töökeskkonnas.
Kui sind huvitab 5S süsteem ja sellega seonduv veelgi enam, siis soovitame sulle lugemiseks ka järgnevaid artikleid: “5S kontoris: kuidas teha nii, et sellest kasu oleks“, “Vähetuntud tehnika, mida kasutada 5S-i juurutamisel“.
Lähima 5S-i avatud koolitusega saad tutvuda siit: 5S koolitus – efektiivse töökoha loomise tehnikad. Ettevõttesisese koolituse osas võtke meiega ühendust ja leiame sobiliku viisi, kuidas efektiivsed ja turvalised töökohad ka Teie organisatsioonis luua.