Lean meetodid ja terminid

5S – töökoha kordaseadmise meetod

5S meetod on Lean-i vaieldamatult üks tuntumaid tehnikaid ja ka üks esimesi, mis tavaliselt selle juhtimissüsteemi juurutamisel rakendatakse. Hullemal juhul arvatakse, et “see ongi Lean”.

Tegemist on siiski vaid töökoha kordaseadmise metoodikaga, mille elluviimise protsessis kasutatakse 5 etappi. Ja kuna need etapid on originaalis jaapanikeelsed ja algavad veel kõik S-tähega, siis pole tehnikale nime väljamõtlemisel fantaasiale ruumi antud.

Nagu öeldud, on 5S-il 5 etappi töökoha süsteemseks kordaseadmiseks:

1. Seiri (eestikeelne vaste on “sorteerimine”) – selekteeritakse töökohal välja need vahendid, mida on otseselt vaja ning viiakse minema need, mida tegelikkuses ei kasutata.

2. Seisou (“sära”) – Puhastatakse kogu tööala ja seadmed selliselt, et oleks võimalik näha, kui miskit on korrast ära (eriti seadmete ja lekete tuvastamiseks tööstuspindadel). Samuti püütakse sel etapil tuvastada algallikat, mis mustust tekitab.

3. Seiton (“sea korda”) – Alles jäänud vahendid/asjad paigutatakse kindlale kohale kasutustihedust ning ergonoomikat silmas pidades.

4. Seiketsu (“standardiseeri”) – Sisuliselt muudetakse eelmine etapp standardiks/reegliks. See omakorda kehtestab nö parima praktika töökoha kõige efektiivsema ülesehituse osas kuni selle analüüsil tugineva muutmiseni.

5. Shitsuke (“säilita”) – Tavaliselt 5S-i kõige ignoreeritum etapp, mille tagajärjel kõik saavutatu mõne aja pärast koost laguneb. Säilitamine eeldab järjepidevat enesedistsipliini ning perioodilist kontrolli, et ülal hoida eelmist nelja etappi. Üldjuhul saavutatav regulaarsete auditite ning positiivse suhtumise premeerimisega (näit. parima 5S-töökoha auhind).

5S-i tulemusena muutub töökoht oluliselt: seal on lihtsam majandada, mistõttu tulemuslikkus kasvab, paraneb töö kvaliteet ning suureneb tööturvalisus.


Tagasi terminite nimekirja

Uut blogis

Miks mõõdikud ei too soovitud tulemust?
Miks mõõdikud ei too soovitud tulemust?

Kui juhtimisteemadel räägitakse mõõtmisest, siis levib üsna kena ports erinevaid slõuganeid stiilis: “kui ei mõõda, siis ei kontrolli ega ka juhi” või “mida mõõdad, seda ka saad” jne. Jääks justkui mulje, et pelgalt mõõtmisega oleks võimalik lahendada kõik juhtimisprobleemid.[…]

6 võimalust protsessis olevate tööde/varude (WIP) vähendamiseks
6 võimalust protsessis olevate tööde/varude (WIP) vähendamiseks

Üks üsna tüütult kulukas tegur ühe tootmisettevõtte protsesside jaoks on süsteemis istuvad pooleliolevad tööd või varud (ehk WIP - work in process või work in progress). […]

Ületundide tekkimise anatoomia
Ületundide tekkimise anatoomia

Kuidas tekivad ületunnid? Paljud vastaksid siinkohal, et selles pole midagi keerulist - alati kui sissetuleva töö hulk on suurem võimekusest, siis on ületunnid garanteeritud. […]