Lean meetodid ja terminid

Gemba ehk tegelik koht

Gemba

Gemba on jaapanikeelne väljend, mis koosneb kahest poolest. Eesimene pool ehk “Gem” (kirjapildis võib olla ka Gen, kuigi jaapanlased ise hääldavad seda siiski “m”-ga) tähendab “tegelikku” ning teine osa “Ba” omakorda “kohta”. Gemba tähendab siis järelikult “tegelikku kohta“.

Miks ja millal seda terminit kasutatakse? Lean juhtimises usutakse, et ühtegi probleemi ei ole võimalik lahendada töölaua taga istudes, vaid tuleb minna tegelikku kohta. Sinna, kus probleem või juhtum aset leidis. Ega asjata “gemba’t” jaapani keeles ka kuritöö paigaks kutsuta. Seega on tegu ühe lahutamatu elemendiga probleemilahendusprotsessist, et me teeksime järeldusi vaid tegelike faktide põhjal.

Ka kuritööd lahendades peab eelnevalt tegelikku paika külastama ning asitõendeid koguma. Nii on ka probleemide lahendamisega.

Terminist on tuletatud ka mitmed teised Leanis kasutatavad väljendid. Nagu näiteks Gemba Kaizen, mis tähendab omakorda “järjepidevat parendamist tegelikus kohas” – ehk seal, kus tootmine või töö aset leiab.

Lisaks on kasutusel ka väljend Gemba Walk  ehk “Gemba ringkäik“, mille näol on tegu juhtkonna igapäevase või nädalase rutiiniga põhiprotsesse (näiteks tootmist või logistikat) külastada ning probleemidega tutvuda. Ka arendustiimi ringkäiku kutsutakse “Gemba ringkäiguks”, kui minnakse operatiivtasandile raiskamisi otsima.

 


Tagasi terminite nimekirja

Uut blogis

Kuidas Lean juhtimine Starbucksi päästis
Kuidas Lean juhtimine Starbucksi päästis

Fakt, et Lean juhtimine sündis Toyotas, tekitab paljudele teenusesektoris töötavatele inimestele koheselt tõrke. Ei saa ju olla võimalik, et see sobib keskkonda, kus peab klientidega suhtlema.[…]

Lean ettevõtte aju ehk sõjaruum (obeya)
Lean ettevõtte aju ehk sõjaruum (obeya)

Sõjaruum manab kindlasti paljudele ette pildi hämarast toast, kus kindralid ümber laua suuruse kaardi sepitsevad järgmist strateegilist käiku, et oma vastast üle trumbata. See sõjaväele aegade hämarusest omane ruum on saanud tänu Lean juhtimise levikule aga paljude ettevõtete igapäevase juhtimise osaks.[…]

Lean mõtteviis gigantide operatsioonisüsteemis - Zara lugu
Lean mõtteviis gigantide operatsioonisüsteemis - Zara lugu

Pole kahtlustki, et Zara nimi ei vaja pikemat tutvustamist – kõik tunnevad seda edukat ja kuulsat Hispaania rõivapoeketti. Vähesed aga teavad, et Zara edu taga on üsna mitu Lean juhtimise elementi.[…]