Lean meetodid ja terminid

SMED (Single-Minute Exchange of Die) – ümberseadistamine mõne minutiga

SMED (Single Minute Exchange of Die) on protsesside optimeerimise tehnika. Olgugi, et algselt kasutati seda tootmisliinidel tootevahetuse või liini käivitamisele kuluva aja vähendamiseks, sobib see suurepäraselt ka muude protsesside lühendamiseks.

SMED-i tehnika töötas välja Shigeo Shingo 1950. aastatel Mazdas. See meetod sai alguse ühest juhusest, kus 800-tonnise pressi ümberseadistamine venis, kuna kadunud oli üks väike mutrike. Edaspidi hakati ümberseadistamisprotsessi detailselt kaardistama ning leidma võimalusi, kuidas seda mittetootlikku aega oluliselt vähendada.

Peamine moodus selle aja vähenemiseks seisneb väliste ja sisemiste tegevuste eraldamises, kus välised on need tegevused, mida saab ettevalmistavalt teha ka siis, kui masin või tootmisliin veel käib ning tegevused, mida saab ainult siis teha, kui masin või liin on seisma pandud.

Keskmises ettevõttes on üsna tavapärane olukord selline, kus väliseid tegevusi algul ei olegi, mis tähendab seda, et isegi ettevalmistavad tööd (nagu varuosade masina juurde toomine, kui see veel vana formaadiga töötab) on üldjuhul tegemata.

Vabanenud aega saab kasutada kahel eesmärgil: võimalik on teha suuremaid partiisid või lubada rohkem formaadivahetusi. Lean-ettevõte eelistab tavaliselt viimast, et paindlikumalt reageerida kliendi nõudmistele ning vältida ületootmist.

Viimasest võimalusest loe juba täpsemalt artiklist:  Kuhu rakendada kiirema tootevahetuse (SMEDi) efekt?


Tagasi terminite nimekirja

Uut blogis

Varude optimeerimine - kuidas saavutada kuluefektiivne laoseis?
Varude optimeerimine - kuidas saavutada kuluefektiivne laoseis?

Kui ettevõttes tõstatub teemaks varude optimeerimine, siis esimese hooga vaadatakse ikka MRP- või ERP-süsteemide poole. Mõneti ka õigustatult, sest neisse on üldjuhul integreeritud laoarvestuse komponent, mis ju kogu vaeva sinu eest ära teeb. […]

Kuidas arvutada optimaalse laoseisu puhver- ja turvavaru?
Kuidas arvutada optimaalse laoseisu puhver- ja turvavaru?

Soovid teada, kuidas määrata puhver- või turvavaru? Nii puhver- kui ka turvavaru on vajalikud, et katta OOS (out-of-stock) -olukordade teket, mis on tavaliselt põhjustatud kliendinõudluse või tarnete variatiivsusest, ennustustäpsusest, tootmisprotsesside stabiilsusest jne.[…]

Tarnekindlus - kõik, mida sellest teadma pead
Tarnekindlus - kõik, mida sellest teadma pead

Tarnekindlus (või teenustase) on sedavõrd oluline näitaja, et lausa 83% Euroopa jaekaubanduse tippudest jälgib seda oma varustajate kvaliteedinäitajana. Ja pea pooled neist rakendavad trahve, kui teenustase ei vasta kokkulepitule[…]